przeczytaj
porady ekspertów
Jak malować deski elewacyjne lakierobejcą / lazurą, żeby kolor był jednolity?
Przyczyną nierównomiernego koloru lazury/lakierobejcy na elewacjach jest głównie zbyt szybkie schnięcie (choć czasem też nierównomierna chłonność deski). Zbyt szybkie schnięcie nastąpi, gdy jest za wysoka temperatura lub za cienka warstwa nakładanego wyrobu lub nierównomierna grubość bo przecież lazury i lakierobejce są transparentne, a więc ich kolor zależy od grubości warstwy.

Latem maluj przed południem, gdy deska elewacyjna od nasłonecznionej strony nie jest jeszcze nagrzana przez słońce. Rozprowadzaj lakierobejcę wzdłuż jednej deski utrzymując wciąż mokry koniec nanoszonego preparatu. Jeśli doprowadzisz do podeschnięcia końcowej części pociągnięcia - wówczas zamiast rozprowadzić mokrą lakierobejcę - naniesiesz w miejscu łączenia kolejną jej warstwę - a więc zmienisz jej grubość i tym samym kolor.

Do malowania elewacji, a więc większych powierzchni, gdzie ryzyko podeschnięcia na łączeniach obszarów malarskich jest duże - nadają się lakierobejce o długim czasie otwarcia, czyli takie, które dłużej pozostają płynne i pozwalają się rozprowadzać po drewnie.
zobacz powiązane porady